watch video
min

Dolina Miłości

Miłość kryje się nad Odrą

19 sierpnia 2011

W województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Chojna, pomiędzy Krajnikiem Dolnym, Krajnikiem Górnym i Zatonią Dolną znajduje się dolina o romantycznej nazwie „Dolina Miłości”, a w niej malowniczy park krajobrazowo-naturalistyczny.

Rozciąga się on między wzgórzami, dawniej „Wzgórzami Zatońskimi”, które na powierzchni około 80 ha, opadają ku Dolinie Dolnej Odry, poprzecinane głębokimi jarami i łagodnymi dolinami. Miejsce to ukształtowały natura, pasja i praca kilku pokoleń mieszkańców terenów nadrzecznych.

Park założyła Anna, żona właściciela ziemskiego Carla Philippa von Humberta (starosty Krajnika). Pod nieobecność męża rozwiesiła w parku transparent o treści: "Oto dolina, którą miłość stworzyła". Zainspirowani nim goście wydanego na okoliczność powrotu męża przyjęcia nadali parkowi nową nazwę Dolina Miłości. Ta przyjęła się do dziś w miejsce Wzgórz Zatońskich. Później, przez wiele lat powiększali i upiększali park ogrodnicy Humbertów. Wytyczyli alejki na stokach, przerzucili mostki przez jary, założyli sztuczne stawy. Obok naturalnej roślinności wprowadzili egzotyczne gatunki krzewów i drzew. Zbudowano Domek Szwajcarski, Leśniczówkę, ustawiono ławki i altany.

Koniec XIX w. uczynił z parku atrakcję turystyczną. Odwiedzali go mieszkańcy okolic, z czasem też turyści przypływający na statkach po Odrze, także z Berlina i Szczecina, później także z całej Brandenburgii i Meklemburgii.

W latach 20. XX w. w parku pojawiły się kamienie z rytymi napisami, stawiane w celu oznaczenia miejsc i upamiętnienia nazwisk wybitnych Niemców, wśród nich Mozarta, Dürera i Kanta, ale o zgrozo także Bismarcka, Hindenburga i Hitlera.

Rok 1945 r. wypędził Niemców z tych okolic. Po wojnie park był jedynie źródłem drewna opałowego. Zabudowania niszczały, a park zarastał. Opuszczony obszar zmienił się w dziki las.

Na szczęście park odratowano! W roku 1993 r. Dolina Miłości trafiła na rejestr zabytków. Dolinie przywrócił świetność Ryszard Matecki ze Szczecina. Dzięki środkom unijnym, wraz z szczecińską Federacją Zielonych GAJA i przy pomocy mieszkańców dolinę odnowiono. Kasztany, czereśnie, platany, jodły i jesiony, kasztany jadalne, sosna wejmutka i jesion wąskolistny są teraz otoczone przez oczyszczone alejki, tablice informacyjne i ławki. Jak kapitalnie współgra tu ekologiczna kultura i mała architektura.

Małgosia Flejter

Społeczna koordynatorka wyprawy Recykling Rejs

logo miniatura miniaturaminiatura
miniatura miniaturaminiaturaminiatura
miniatura miniaturaminiaturaminiaturaminiaturaminiaturaminiatura