watch video

min

Postanowiliśmy zatroszczyć się o polskie rzeki i ochronić je przed zaśmiecaniem

Rzeki w Polce zaśmiecone i zaśmiecane. Śmieci zatruwają wodę, ostatecznie spływając do Bałtyku zatruwając nasze morze. Możemy, musimy to zmienić. Połączmy nasze siły i wspólnie zatroszczmy się o polskie rzeki.

27 kwietnia 2011

Dominik Dobrowolski

Wszystko zaczęło się pod koniec lat 80, kiedy razem z przyjaciółmi tworzyłem ruch Wolność i Pokój. Pierwszym naszym celem była Huta Siechnice, zatruwająca rakotwórczym chromem źródła wody dla Wrocławia.
Udało się, zamknięto toksyczną produkcję. W tym czasie studiowałem na Akademii Rolniczej, moim marzeniem było założenie gospodarstwa ekologicznego. Życie jednak tworzy własne historie i zamiast wytwarzać oscypki i miód stworzyłem dział fundraisingu w Fundacji Oławy i Nysy Kłodzkiej. Późnej przez wiele lat organizowałem w Polsce odzysk i recykling aluminiowych puszek w Fundacji Recal, włącznie z ich eksportem pracując w korporacji. Przez kolejnych pięć lat  "sprzątałem świat" z Fundacją Nasza ZiemiaOd 2005 prowadzę własną firmę prowadząc edukację ekologiczną dla firm, samorządów i szkół. W swoich projektach łączę ekonomię, zdrowie, sport, kulturę i sztukę czy architekturę z ekologią. W dzisiejszym świecie wszystkie dyscypliny muszą się uzupełniać i wspierać. Prowadzę projekty odpowiedzialności społecznej biznesu (CSR), zielonego PR i marketingu. Organizuję także wydarzenia (konferencje, seminaria, imprezy integracyjne) w standardzie carbon neutral, oraz happeningi ekologiczne np. Recykling daje owoce, Zamień Odpady na Kulturalne Wypady. Razem z przyjaciółmi z Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ odbudowujemy w Sokołowsku (k. Wałbrzycha) dawne sanatorium dr Brehmera (www.sokolowsko.org), tworzymy w tym przepięknym miejscu Międzynarodowe Laboratorium Kultury i EkologiiNajnowszym projektem, który realizuję wspólnie z Fundacją PlasticsEurope Polska jest Recykling Rejs. Postanowiliśmy zatroszczyć się o polskie rzeki i ochronić je przed zaśmiecaniem.
 
 

PlasticsEurope Polska

Działania PlasticsEurope Polska, fundacji reprezentującej producentów tworzyw sztucznych w Polsce, skupiają się na najistotniejszych zagadnieniach i relacjach związanych ze znaczeniem tworzyw sztucznych we współczesnym świecie. Tworzywa sztuczne to powszechnie wykorzystywany materiał, który umożliwił rewolucyjne zmiany w nauce i technologii w ciągu ostatnich 50 lat. Ale to także materiał, który odgrywa bardzo istotną rolę w racjonalnym wykorzystaniu zasobów naturalnych i oszczędnym gospodarowaniu energiąm.in. dzięki różnorodnym możliwościom zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych. W ramach działań związanych z edukacją i informacją Fundacja PlasticsEurope Polska publikuje broszury i materiały edukacyjne, prowadzi seminaria dla nauczycieli oraz angażuje się w różne akcje proekologiczne, w oparciu o rzetelną wiedzę i z wykorzystaniem programów edukacyjnych. Promowane właściwych postaw ekologicznych oraz upowszechnianie wiedzy na temat wartości odpadów z tworzyw sztucznych to jeden z naszych celów.

Odpady z plastiku to wartościowy surowiec wtórny, który na wiele sposobów można wykorzystać ponownie: - odzyskać surowiec lub jego wartość energetyczną.To jedyny surowiec, który nie tylko można poddać recyklingowi, wielokrotnie przerabiając na nowe wyroby (np. z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru); można również odzyskać zmagazynowaną w nim energię - wykorzystując go jako składnik do produkcji paliw alternatywnych (np. energia odzyskana z jednej tylko zużytej torby plastikowej pozwala oświetlać pokój 60-watową żarówką przez 10 minut). Wreszcie odpady z tworzyw służyć mogą w procesach przemysłowych jako substytut koksu i ropy naftowej, np. przy wytopie stali. Każdy zużyty wyrób z plastiku ma szansę na powtórne wykorzystanie z korzyścią dla środowiska naturalnego, zwłaszcza jeśli zostanie selektywnie zebrany. Poprzez segregację można zmniejszyć ilość odpadów, która trafia na wysypiska. W Polsce nie wykorzystuje się w pełni potencjału zużytych plastików – ponad 70% tego typu odpadów trafia na wysypiska., a jedynie niespełna 30% poddawane jest recyklingowi i odzyskowi.

Więcej informacji o PlasticsEurope: www.plasticseurope.org
 

logo miniatura miniaturaminiatura
miniatura miniaturaminiaturaminiatura
miniatura miniaturaminiaturaminiaturaminiaturaminiaturaminiatura